PARTNERID
pjl_logo
ejs_logo
Leader Eesti
Maaelu Arengu Euroopa
Rohelise Jõemaa Koostookogu

Warning: strtotime(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone. in /home/np41429/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone. in /home/np41429/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198
Seltsist

Halinga Jahimeeste Selts (HJS) asub Pärnumaal, Halinga vallas. Esimesed andmed HJS kohta on paberile kantud 5.03.1964.a. V.S.Ü.  „Kalev“ jahindusklubi Pärnu-Jaagupi osakonna, Vahenurme sektsiooni protokollide raamatust. Sektsiooni kuulusid tol ajal Vahenurme (17) ja Pärnu-Jaagupi (arv teadmata) jahimehed (jahisportlased). Käesolev protokollide raamat lõppeb 29.12.1968.a. ning jätkub 17.03.1982.a. protokolliga nr. 53. Halinga Jahisektsiooni nime all. Kuni 1992 aastani kuulus HJS Pärnu Jahimeeste Liidu alla. 10.02.1992.a iseseisvuti ja sektsiooni nimeks sai Halinga Jahimeeste Selts. Hetkel on HJS-is  56 liiget, 6 liikme kandidaati,  7-liikmeline juhatus ja kontrollorgan on 3-liikmeline revisjonikomisjon.

Halinga Jahimeeste Seltsi eesmärgiks on looduskaitsest, jahindusest, jahinduse arendamisest huvitatud kodanike ühendamine ja puhkuse võimaluse pakkumine.

HJS tegevusaladeks on:

1. Lepingujärgsel jahimajanduslikul territooriumil ulukifondi kaitsmine, optimaalse arvukuse säilitamine ja hooldamine.

2. Jahindusressursside kasutamine, jahitrofeede töötlemine ja realiseerimine.

3. Oma rendijahipiirkonnas looduskaitse ja jahieeskirjade täitmise kontroll.

4. Loodus ja jahifauna kaitsealaste kultuuriürituste korraldamine.

5. Koostöö teiste jahimeeste, jahiseltside ja jahipiirkondadega.

6. Välissidemete loomine.

HJS liikmeks võib olla iga füüsiline isik, kes on saanud 16a. vanaks, omab kehtivat jahitunnistust ja osaleb aktiivselt HJS-i töös. Liikmeks võetakse peale 1 aastast kandidaadiaega ja jahitunnistuse saamist.

HJS vahendid moodustuvad:

1. Sisseastumis- ja liikmemaksudest, mille suuruse kehtestab juhatus üldkoosolekul.

2. Varalistest annetustest ja eraldistest. Need võivad olla kas sihtpärased või sihtotstarvet määramata.

3. Väljaannete kirjastamisest ja levitamisest või muude tasuliste ürituste korraldamisest.

HJS kõrgeimaks organiks on üldkoosolek, mis toimub vähemalt üks kord aastas. Üldkoosolekute vahelisel ajal juhib HJS-i tegevust juhatus, juhatuse esimees korraldab HJS-i majanduslikku tegevust. HJS-i aastaaruandeks on kalendriaasta.

Mõnda HJS tegevusest:

Esimest korda oma lasketiiru ja jahimaja rajamisest oli juttu Üldkoosolekul, mis toimus 29.12. 1968.a. Lasketiiru ehitamist alustati 1980.a. ja lõpetati 1982.a. Lasketiir oli kasutuses kuni uue aja alguseni, kui hakati maid tagastama. Jahimajaga aga läks veel 28 aastat. 1996.a. sügisel tegid HJS jahimehed ettepaneku osta ära Mäeküla külas asuv Söödi maja. Pandi rahad kokku ja ostu-müügi leping sai teoks tehtud juba sama aasta 20. detsembril.  Läksid aastad, kohendati elamist siit ja sealt, aga nähti, et oma rahadega kõike niipea korda teha ei suudeta. Nii saigi ärksate peade eestvedamisel pöördutud Rohelise Jõemaa Koostöökogu poole taotlusega abiraha saamiseks PRIA-lt. Ootamatult endalegi, oli Halinga Jahimeeste Selts PRIA peadirektori käskkirjaga toetuse saaja. Töödega alustati 2010.a. aprillis ja põtrade ajujahi alustati juba uuest majast samal aastal.

 

HJS jahipidamist iseloomustab läbi kõikide aegade enamjaolt stabiilne väikeulukite, jahilindude ja suurulukite arvukuse piiramine vastavalt antud ajaperioodi nõuetele. Suurkiskjate ohjamist iseloomustavad suured mõõnad ja tõusud. Kui 1982.a. lasti 5 hunti ühest ajust, siis oli ka mitu järjestikust lumeta talve, kui ei kütitud ühtegi või kütiti juhuslikult. Ka ulukihooldusega tegeldakse HJS-is pidevalt. Uue jahiseaduse kehtima hakkamisega on päevakorras suhted maaomanikega, nendega lepingute sõlmimine ja läbisaamine.